Skąd się wzięły skarpetki?

Każdy z nas nosi skarpetki każdego dnia… no, prawie każdego :-). To jeden z najbardziej komfortowych elementów codziennego ubioru. Noszą je ludzie na całym świecie - bez względu na płeć, kulturę, czy pochodzenie. To dzięki nim właśnie naszej stopie jest cieplutko i wygodnie w obuwiu. Uwielbiamy te klasyczne, w stonowanych kolorach, które wybieramy często na co dzień, jak i te śmieszne skarpetki w najbardziej rozmaite wzory. Ale… czy zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięły skarpetki? Poznajcie tę krótką historię razem z nami!

Krótka skarpetkowa historia

Już starożytni Egipcjanie zwrócili uwagę na komfort chodzenia. Zaczęło przeszkadzać im brudzenie, kaleczenie, czy ogólny pojawiający się dyskomfort. Pewnie zastanawiacie się, jak wyglądały pierwsze skarpety na świecie? Pierwsze skarpety były po prostu skórami zwierzęcymi, które ludzie obwiązywali wokół kostki. Niby oczywiste, ale wtedy to było dopiero zaskoczenie! Cel był jeden: miało być ciepło i komfortowo. Kolejne pojawiające się ,,ochraniacze” dla stóp był wykonane z włosów zwierząt, czy tkanin. Moment przełomowy ,,skarpetkowej historii” nastąpił w II wieku n.e. Były to rzymskie skarpetki - ,,udones”. Wykonane z kawałków tkanin lub szydełkowane, pozwalały uchronić rzymskiej armii stopy.

Bieg historii doprowadza nas do V w.n.e. Wtedy to skarpetki były oznaką czystości człowieka i bogactwa. Stąd początkowo skarpety nosili tylko księża. Ważnym momentem tej historii było wynalezienie w 1589 roku - maszyny dziewiarskiej. Stworzona przez Williama Lee miała być pomocą dla ukochanej kobiety.

Bliżej współczesności… mamy rok 1938, a na rynek wprowadzany zostaje Nylon. Umożliwiło to zapoczątkowanie mieszania większej ilości przędzy podczas produkcji skarpet. Z biegiem lat, proces jest coraz bardziej udoskonalany.

Skarpetki dziś

W obecnych czasach skarpetki są jednym z najpopularniejszych elementów ubioru i nosimy je praktycznie codziennie. To dzięki nim czujemy się komfortowo i pewnie. Dzięki historii możemy doceniać to, że są one ogólnodostępne i do zamówienia nawet w sklepie online! Ilość różnorodnych rodzajów i motywów skarpet poszerza się z każdym dniem. Istnieją skarpetki klasyczne, we wzory geometryczne czy też te bardziej szalone skarpetki - tęczowe z jednorożcem, w kostki do gry, mopsy, czy nawet z lubianym przez wszystkich dorosłych napojem chmielowym - czyli piwem. Modne kolorowe skarpetki są hitem każdej garderoby. Przejrzyj kategorie naszego sklepu i wybierz coś dla siebie. Uczcijmy w tym dniu historię skarpetek!

historia skarpetek